Loading...

Blog

07Czerwiec

Koncert Charytatywny

Siostra Magdalena Stachura

7. czerwca odbył się niezwykły koncert. Na malowniczym Ostrowie Tumskim w sercu Wrocławia rozbrzmiały dźwięki znane, a jakże nowe. Grupa wspaniałych muzyków tworzących w pakiecie zespół JARO podzieliła się nie tylko swoją twórczością, ale i wielkim sercem; charytatywnie zagrali koncert dla dzieci z zespołem Downa - podopiecznych sióstr Bożego Serca Jezusa, które zbierają fundusze, by stworzyć dla nich salę doświadczania świata.

„Młynarski inaczej” czyli własne aranżacje piosenek Wojciecha Młynarskiego. Autorski projekt odsłonił poetyckie bogactwo tekstów zmarłego twórcy dzięki dojrzałej interpretacji, subiektywnego rozłożenia akcentów. Znane melodie zespół odział w zupełnie nową kolorystykę dźwiękową; harmonia wokalu, kontrabasu, gitary akustycznej wraz z perkusją wprowadziły słuchaczy w wyjątkowy klimat spotkania - bo takim w istocie było to wydarzenie. JARO nawiązał wspaniały kontakt z publicznością, która włączała się do wspólnego śpiewu widocznie ukojona muzyką. Dorośli i dzieci wyśpiewali tęsknotę za latem nucąc Jesteśmy na wczasach….

Radosnym przerywnikiem dla klimatycznych utworów był występ dzieci, które pokazały, że właśnie muzyka jest tym, co pomaga przekraczać ograniczenia - także te wynikające z niepełnosprawności - oraz że jest wspólnym dobrem, które cieszy. Muzyka łączy, a koncert „Młynarski inaczej” jest kolejnym tego dowodem; na zakończenie muzycznej uczty zespół JARO wykonał wraz z dziećmi słynne Róbmy swoje. Tak kolorowy, integracyjny skład podkreślił przesłanie piosenki: róbmy swoje - twórzmy, interpretujmy sercem to, co stworzone, cieszmy się muzyką jak dzieci. Bo to nam wychodzi najlepiej.

10Wrzesień

„Proste słowa” - nieproste rytmy

Daria Danuta Lisiecka

Koncert Jaro Projekt - piosenki Wojciecha Młynarskiego wybrzmiał w Łazieńcu, wsi rodzinnej Edwarda Stachury, na festiwalu BIAŁA LOKOMOTYWA prawie o północy.
Ogólnopolskie Spotkania Poetów to cykl wydarzeń artystycznych promujących poezję w różnych odsłonach, któremu patronuje Edward Stachura. Ten kameralny festiwal rządzi się swoimi prawami; tu czas zdaje się zawieszać, a artysta, który olśni publikę, dostaje od niej należyte wsparcie i empatyczne przyjęcie. Czwórka muzyków z Wrocławia miała sposobność tego doświadczyć. Kwartet przedstawił utwory Młynarskiego w jazzowej odsłonie.

Znane piosenki zabrzmiały inaczej, nie tracąc swego uniwersalnego charakteru, dały się niejako na nowo odkrywać. Kluczowy okazał się ich wybór, sprowadzający się do tych z ogromnego repertuaru Mistrza, które niosą ważną myśl o życiu, wyrażoną klarownie, mogącą być drogowskazem: o wyborze własnej drogi życia (Idź swoją drogą), konsekwencji działania (Róbmy swoje), nadziei (Jeszcze w zielone gramy), zaangażowaniu (Gram o wszystko), sytuacjach, w których wyrażanie własnych poglądów jest konieczne (Tak jak malował pan Chagall), szacunku dla siebie i innych (Przedostatni walc, Absolutnie), marzeniach, z którymi łatwiej żyć, mimo ich ulotności (Żniwna dziewczyna, Jesteśmy na wczasach) etc.

Muzycy wspierający wokalistę, Jarosława Modrzejewskiego, to biegli, fantastyczni instrumentaliści. Ich energii i kreacji nie da się zapomnieć. Mistrzowie w solówkach - Arkadiusz Podstawka (gitara) i Jacek Lech (kontrabas), punktualna perkusistka Katarzyna Lech okazali się świetni w muzycznym dialogu i improwizacjach, pokazali podczas koncertu pełnię w łasnych umiejętności, elegancję, styl i poczucie humoru. Matowa barwa głosu Jarosława Modrzejewskiego i stylizowana na opowieść interpretacja trafnie dopełniły całości.

Zespół udowodnił tym samym, że twórczość Młynarskiego jest ponadczasowa i ważna, że można ją przepuszczać przez filtr własnej, muzycznej wrażliwości. Wierzy się, słuchając koncertu, w prawdę intencji, w głęboką wewnętrzną potrzebę, by te piosenki grać i śpiewać, o której czytamy w słowie Jarka, zamieszczonym na okładce płyty. Mam przed sobą tę okładkę, w odtwarzaczu kręci się srebrny krążek, po okładce biegną „proste słowa” napisane dziecięcą, niewprawną, ręką i miło mi, że autor tego napisu - tytułu, Szymon Modrzejewski, także na naszym festiwalu się pojawił. Koncert w Łazieńcu był piękny, szalony, brawurowy, a festiwalowa publika przyjęł a go żywiołowo i gorąco. Za takim graniem będzie się tęsknić!

12Luty

Jaro szturmuje TVP3 Wrocław!

Marta Jakubek

Poniedziałek, 12.03.2018. Pobudka: 4:00. Cóż, trzeba się poświęcić!

Przyjeżdżamy do budynku telewizji TVP3 Wrocław i szykujemy się do występu. Rozkładamy sprzęt, sprawdzamy dźwięk, śmiejemy się i rozmawiamy z ekipą techniczną. Już na próbie wszyscy tupią w rytm piosenek. Jest trochę tremy, trzeba przyznać, ale to w końcu pierwszy większy występ zespołu JARO.

A potem wreszcie upragniony występ! Panowie dają z siebie wszystko, odbywa się krótki wywiad, Panowie opowiadają o sobie i prezentują dwie piosenki, “Tak, jak malował Pan Chagall” i “Jesteśmy na wczasach”. Widownia w postaci ekipy telewizyjnej bawi się razem z nami. Udało się porwać publiczność… i oby tak dalej!

To była dopiero przygoda! Dziękujemy TVP3 Wrocław za zainteresowanie i przemiłe towarzystwo. Występ możecie obejrzeć tutaj, JARO pojawia się w 22 minucie:Niezmiennie zapraszamy na nasze koncerty. Pamiętajcie, że płytę JARO możecie zamawiać przez formularz w zakładce Kontakt! Do usłyszenia!

15Styczeń

Rozpoczynamy pierwsze koncerty

Marta Jakubek

Wszystko wreszcie się rozkręca!

Wkrótce możecie poznać nas w “Saloniku Czterech Muz” w Obornikach Śląskich 16.03.2018.

Potem pakujemy się prędziutko i jedziemy do Poznania, gdzie czeka nas koncert w “Klubie w Starym Kinie” 18.03.2018.

To dopiero początek! Sprawdzajcie naszego Facebooka na bieżąco, bo tam właśnie zamieszczamy najnowsze informacje co do koncertów.

Do zobaczenia!

10Styczeń

Czas rozpocząć próby

Marta Jakubek

Mamy nagłośnienie, sprzęt, klimatyczną miejscówę i dobre nastroje. Siedzimy w półmroku i rozmawiamy o muzyce i organizacji.

Oczywiście, nie możemy przestać rozmawiać, a tu obowiązki wzywają! Nasz dyrektor artystyczny Arek wydaje komendy i zaczynamy próbę. Instrumenty są gotowe do pracy. I ruszamy.

Mnóstwo jest rzeczy do obgadania, trzeba coś poprawić, zmienić albo przetestować. Ale na tym to przecież polega. I tak będziemy próbować, dopóki nie osiągniemy jakości, o którą nam chodzi.

To dopiero początek, przed nami kolejne próby i próbne występy. Trasa koncertowa JARO rusza już wkrótce!

Zamów płytę już teraz!

Jeśli chcecie już teraz nabyć płytę, wystarczy tylko do nas napisać! Zapraszamy do zakupów!
Wymagane wszystkie pola

kontakt

Zapraszamy do kontaktu, w razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do dyspozycji.
Możecie także pisać na Facebooku.